Co znamená zkratka RPSN

RPSN, neboli roční procentní sazba nákladů, je číslo, které údává procentuální podíl z dlužné částky za období jednoho roku. V RPSN jsou započítány všechny poplatky spojené s danou půjčkou jako třeba splátky a správa půjčky. Jde tedy o ideální měřítko pro srovnání jednotlivých půjček, alespoň co se týče celkových poplatků a úroků. Čím nižší je toto číslo, tím finančně výhodnější je daná půjčka.

Jak se počítá RPSN

Největší RPSN mají rychlé půjčky nabízející pár tisíc na několik týdnů, kde jsou úroky a poplatky vcelku vysoké. To se samozřejmě rozpočítá na období jednoho roku, a pak může být RPSN i kolem 500%. Pokud si tedy půjčíte 5 000 Kč na 30 dní a RPSN dané půjčky je 500%, neznamená to, že za 30 dní splatíte 5 000 Kč a 25 000 Kč. Pokud RPSN vydělíte počtem dní v roce (365 nebo 366), pak dostanete denní procentní sazbu nákladů. Toto číslo vynásobíte počtem dní splatnosti půjčky, tedy v našem případě krát 30. Výsledek je přibližně 41% a to je výsledný procentuální podíl z půjčené částky, který zaplatíte navíc jako poplatek za půjčku dané společnosti, v našem případě bude tedy poplatek 2 050 Kč.

Nelze vybírat půjčku pouze podle RPSN

Půjčku však nelze posuzovat pouze podle RPSN, protože se zvyšující se splatností půjčky je RPSN nižší. Krátkodobé půjčky na pár týdnů mají mnohem vyšší RPSN než půjčky na 1 rok a více. Je to jako když si jdete koupit sušenku. Když si ji koupíte samotnou (1 týden), tak zaplatíte docela dost. Pokud si koupíte balení 20ks (20 týdnů) těch samých sušenek a rozpočítáte si cenu na 1 sušenku, pak je cena mnohem nižší. To samé platí u půjček.

Kromě RPSN jsou na půjčce důležité i další údaje jako podmínky získání půjčky, rychlost získání půjčky, výše úvěru a podobně. Pokud se Vám však dostanou do rukou 3 půjčky, které budou mít stejné podmínky a rozdílné RPSN, potom doporučujeme vybrat půjčku s nejnižší hodnotou, protože na tom ušetříte.

Spokojený klient
Petra Skalická, 24 let

Před Vánoci mi jako každý rok došly peníze, a proto jsem využila rychlé půjčky od společnosti Provident a půjčila si 15 000 Kč na dárky k Vánocům. Peníze jsem bezproblémů splatila a ověřila si, že je půjčka Provident poctivá.

Partneři
Pro získání rychlého úvěru doporučujeme půjčky bez registru ihned.

Inzerce půjček na směnku nabízí velké množství úvěrových nabídek od soukromníků a investorů.