Jak se nezadlužit

Víte, že zadluženost občanů České republiky každým rokem roste? Co dělat, aby se člověk nezadlužil? V tomto článku Vám objasníme veškerá rizika spojená s půjčováním peněz.

Zodpovědné jednání

Největší problém zadluženosti lidí není kupodivu na straně bank nebo nebankovních společností. Problém zadluženosti je především problémem samotných lidí. Statistika uvádí, že za nějvětší procento zadluženosti mohou právě samotní dlužníci svým nezodpovědným jednáním. Co patří do skupiny nezodpovědného jednání?

Člověk by si měl půjčit v případě, že si je 100% jist tím, že bude schopen půjčku splatit včas. Každá půjčka má svojí splatnost nebo pravidelné měsíční splátky. Každý člověk si musí být jist, že bude finančně schopen podmínkám půjčky vyhovět. Jakmile tento problém začnete řešit až když nastane, pak nastávají zbytečné komplikace, které Vás stojí zase jenom další peníze. V tu chvíli totiž máte podepsanou smlouvu a nabíhají Vám sankce z prodlení, což v konečném důsledku zvyšuje Vaši zadluženost.

Při sjednání půjčky si tedy musíte spočítat, kolik vyděláváte, kolik budete schopni každý měsíc splácet a jestli máte nějakou rezervu, ať už finanční nebo časovou. Někdy se totiž stane, že vše máte přesně vypočteno, jenže v práci najednou dostanete z výjimečných důvodů výplatu o 5 dní déle. Jenže Vy jste s tím nepočítali a splatnost jste měli vypočtenou na den přesně. Pak tedy nemůžete půjčku splatit včas a už je problém. Nejde tedy jenom o to přesně naplánovat velikost a datum splátek, ale vždy musíte mít jak finanční, tak i časovou rezervu.

Porušením jedné z těchto zásad se vystavujete riziku budoucích problémů, které samozřejmě mohou nebo nemusí nastat. Velké množství lidí ucházejících se o půjčku není schopné všechny zásady zmíněné výše dodržet. Proto by se měly hlavně zaměřit na výši pravidelných příjmů a spočítat si měsíční splátky. Pokud potřebujete každý měsíc splácet 8 000 Kč a vyděláváte 11 000 Kč čistého, pak samozřejmě o půjčce uvažovat nemůžete. Pokud jste na splácení dva a oba vyděláváte 11 000 Kč čistého, pak už půjčka přichází v úvahu.

Důležitost půjčky

Uvědomujete si, že každá půjčka obsahuje poplatky a že se jen málo půjček vyplatí? Sami byste měli zvážit nutnost potřeby půjčky. Půjčku lze chápat jako investici, která může přinést zisk v podobě peněz, hmotného majetku nebo nervů. Příkladem je situace, kdy zvažujete půjčku na koupi televize, která je momentálně v akci. Pokud si teď koupíte televizi, kterou byste si stejně pak koupili, ušetříte přes 2 500 Kč, protože je momentálně v akci. Až dostanete výplatu, televize už v akci nebude, jenže Vy si ji stejně koupíte. Tohle je situace, kdy je vhodné půjčku zvážit. Spočítejte si, jestli na půjčce zaplatíte méně než 2 500 Kč na poplatcích. Pokud ano, pak se Vám půjčka finančně vyplatí. To je důkaz toho, že si lze půjčit i tak, abyste na tom vydělali.

Příkladem půjčky, kdy ušetříte nervy, je půjčka na školní pomůcky pro děti. Děti potřebují školní pomůcky hned a než abyste obíhali kamarády a příbuzné s žádostí o "trapnou půjčku", radši si půjčíte. Zaplatíte malé poplatky, ale ušetříte si nervy, hrdost a určitě i čas. Tato půjčka se Vám tedy také vyplatí.

Skryté poplatky

Skryté poplatky jsou problémem neověřených společností nebo jednotlivců, kteří vydělávají na neprůstřelné smlouvě. V případě, že si půjčujete od neznámé společnosti nebo od jednotlivce, doporučujeme smlouvu důkladně překontrolovat nebo schválit právníkem. Rozhodně radíme se těmto neověřeným společnostem vyhýbat, ale když není jiná možnost, zaplaťte si právníka a nechte si smlouvu zkontrolovat. Většinou jsou tyto smlouvy tak dobře zpracované, že jenom kvalitní právník může skrytý poplatek odhalit. Je mnohem výhodnější nechat si smlouvu zkontrolovat než pak platit desítky tisíc za nesmyslně velké poplatky.

Důvěryhodné společnosti

Abyste odstranili riziko skrytých poplatků, stačí využít jednu ze společností na našich stránkách. Tyto společnosti mají stabilní historii i zázemí v České republice již po několik let a je opravdu ověřeno, že ve smlouvách nenajdete skryté poplatky. Každý z Vás bude už předem vědět, kolik zaplatí.

Spokojený klient
Ingrid Košecká, 31 let

Nebudu Vám vyprávět celý náš příběh, ale z nepochopitelných důvodů jsme se s manželem ocitli v situaci, kdy jsme dlužili přes 500 000 Kč. V bance nám nepůjčili, a proto jsme hledali na internetu a našli společnost Vitacredit. Ručili jsme nemovitostí a úvěr na půl milionu dostali. Dnes již máme vše úspěšně splaceno.

Partneři
Pro získání rychlého úvěru doporučujeme půjčky bez registru ihned.

Inzerce půjček na směnku nabízí velké množství úvěrových nabídek od soukromníků a investorů.